Projekt „A ku ku Folk’n’roll” to nietypowe dla nas działanie, ale wszystko co nietypowe jest przecież ciekawe 🙂 Projekt miał na celu połączenie dwóch różnych światów muzycznych mianowicie muzyki ludowej i rockowej i stworzenie z nich ciekawego mariażu. Chcieliśmy przybliżyć młodzieży muzykę ludową i uświadomić, że inspiracje można czerpać z każdego nurtu muzycznego bez względu na modę czy trendy.

Założeniem projektu było, aby młodzież ze współpracujących zespołów z Młodzieżowego Domu Kultury: White Streaks , Celibat oraz kapela ludowa z Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego KUKUŁECZKA przy wsparciu merytorycznym instruktorów muzycznych współtworzyła cały projekt.

Realizatorzy zaplanowali spotkanie integracyjne, oraz pięć spotkań warsztatowych, wspólny koncert oraz spotkanie podsumowujące. Podczas pierwszego spotkania młodzież poznała się uczestniczyła w grach i zabawach integracyjnych, odbyła się wspólna dyskusja o celach projektu, terminach, oczekiwaniach młodzieży. Na spotkaniu omówiliśmy potrzeby i możliwości młodzieży oraz ich obawy związane np. z różnicą wieku ( rozpiętość wiekowa 12-18) różnorodnością instrumentów oraz sposobem połączenia dwóch różnych światów muzycznych w przyjemną całość.

Podczas pięciu warsztatowych zajęć, które odbywały się w Młodzieżowym Domu Kultury młodzież opracowała wspólnie cztery utwory . Pracowali przy merytorycznym wsparciu instruktorów muzycznych Krzysztofa Stanika opiekuna grupy rockowej oraz Szczepana Królikowskiego opiekuna kapeli ludowej.

Nie brakowało drobnych spięć i dyskusji, propozycji rozwiązań pojawiających się na bieżąco problemów aranżacyjnych czy brzmieniowych całej liczącej 16 osób grupy młodych muzyków i wokalistów.

Po każdym spotkaniu warsztatowym odbywała się ankieta pudełkowa, która pozwoliła nam wszystkim czuwać nad tym czy projekt zmierza w dobrym kierunku.

Oprócz muzycznej strony projektu młodzież opracowała również logo, które pojawiło się na plakacie zapraszającym na koncert, sami zaproponowali kanały którymi projekt był promowany oraz sami ten projekt reklamowali w swoich grupach rówieśniczych i na portalach społecznościowych.

Finałem projektu był koncert, który odbył się 14 października na największej scenie w mieście w Starachowickim Centrum Kultury. Koncert obejrzało ponad 400 widzów.
Koncert poprowadziła jedna z wokalistek Karolina, która świetnie współpracowała z widownia zapraszając ja do wspólnego śpiewu.

Koncert przeszedł nasze oczekiwania …pełna sala i odbiór publiczności zaskoczył nas trochę. Młodzież spisała się na medal 🙂 Moc była zdecydowanie po ich stronie. Po koncercie odbyło się spotkanie w luźniej atmosferze podsumowujące projekt na którym wszyscy wrazili swoje opinie i odczucia związane z samym projektem oraz finałowym koncertem.

Najbardziej pocieszające i optymistyczne dla realizatorów projektu była jednoznaczna opinia młodzieży ,że projekt zakończył się zbyt szybko, pozostał niedosyt i oczekiwanie na kontynuację wspólnej pracy. Przedłużeniem projektu był udział naszych połączonych młodzieżowych kapel w charytatywnym koncercie „Pełna Micha”. Koncert miał miejsce w Wojewódzkim Domu Kultury. Projekt zakończył się a efekt wspólnej pracy robi wrażenie…. tak trochę nieskromnie ale prawdziwie 😉 młodzież ma potencjał a instruktorzy Krzysztof Stanik i Szczepan Królikowski okazali się być nie tylko dobrymi nauczycielami ale też mentorami, którzy potrafią zainspirować i zarazić swoimi pasjami muzycznymi.